Agitator – Året av sex

Under 2024 gav Agitator ut två utmärkta lp-skivor (Jag trivs bäst där du är och Vänner för evigt) och redan nu har deras tredje album – Året av sex – släppts. Säga vad man vill om den, men den är rejält annorlunda än de tidigare.

Omslag Agitator - Året av sex
Skivbolag. Adrian Recordings

Man brukar tala om ”den svåra tredje plattan”, men i Agitators fall får man nog säga ”den udda och introverta tredje plattan” istället, för det här är ingen självklar uppföljare till föregångarna. Tvärtom. Det är en mörk, ofta stillsam, dramatisk och delvis väldigt experimentell varelse som mestadels mullrar fram i sakta mak. Till och med Felix Lindströms egensinniga sångröst är förändrad. Tidigare sjöng han alltid rätt ljust, nu är rösten lika mörk som låtarna i de flesta fall och många gånger pratsjunger eller närmast reciterar han sina ofta långa och bisarra texter istället för att sjunga och skrika ut stroferna som förr. Inte hela tiden dock. I poppiga ”Aftonrodnad” känner man mycket väl igen honom och detta är nog den enklaste – kanske den enda? – låten på plattan som publiken kan sjunga med i framöver utan problem. Även de två rockiga spåren ”Vänlighet” och ”Under vatten” ligger hyggligt nära vad Agitator åstadkommit på tidigare skivor, men resten är långt ifrån lika traditionella. Allra mest avantgardistiska är a-sidans sista spår ”Mitt förvridna drag” och b-sidans första hårda, medryckande låt ”Under vatten”. Det murrigt dova skivomslaget beskriver musikens stämningar alldeles utmärkt och det ska bli mycket spännande att se hur de märkligaste låtarna från den här plattan kommer att mottas av bandets ofta väldigt livliga och entusiastiska livepublik. Texterna finns med i innerkonvolutet och många av dem är rena skräckel-litteraturen. Dessutom är vissa väldigt långa, inte minst ”Rosa hästar” som sträcker ut sig likt en novell och är den låt som avslutar Året Av Sex. En mycket modig platta av Agitator det här, men är den början på en resa mot Einstürzende Neubauten, Swans och dylika bands domäner, eller kommer nästa Agitator-släpp att bli en återgång till hur de låtit tidigare? Det får framtiden utvisa.                

Betyg - 8

8

Modig platta av Agitator som förnyat sig utan att tappa bort sin själ.

User Rating: Be the first one !

Om Robert Ryttman

En simpel skribent som gillar allt från det enklaste enkla till det svåraste svåra, från det mjukaste mjuka till det hårdaste hårda!

Kolla även

Big Fish, 2024

Big Fish tillbaka med nya “Vad blir kvar”

För två år sedan släppte kultbandet Big Fish det hyllade comebackalbumet Kalla döda drömmar och …