
Med hyllade singlar har han redan uppmärksammats både i Sverige och utomlands. Paralleller har dragits till Nick Cave, Johnny Cash och Roxy Music. Tonen är mörkt romantisk, rotad i spirituell Southern Gothic med hjärtat i rock’n’roll.
Grip var sångare i Agent Side Grinder fram till 2017. Efter avhoppet har han främst ägnat sig åt bildkonst. I början av 2025 samlade han sina sångidéer från de senaste åren och enligt pressmaterialet kändes det, med det uppskruvade världsläget, nödvändigt att formulera sig musikaliskt igen.
Den 20 mars släpper Kristoffer Grip sitt första soloalbum, Wildest Hope.
Wildest Hope utgår från vår samtid och kretsar kring livet, kärleken, drömmar, rädsla, kris och viljan att hitta hopp.
Albumet är skrivet av Grip och producerat tillsammans med Henrik Sunbring och Emanuel Lundgren. Lundgren står för arrangemangen och Sunbring för mixen.
Senaste singeln Careless Wonder är hämtad från det kommande albumet. Lyssna här nedan.
I vår ställer Kristoffer Grip även ut sin konst i Katarina kyrka i Stockholm mellan 26 april och 24 maj.
Zero Music Magazine Intervjuer, nyheter, artiklar, reportage och videos