Thursday , March 5 2026

Elegant Machinery återförenas!

Ett av Sveriges mest framgångsrika synthpopband återförenas. Det var efter den lyckade återföreningsspelningen på Trädgår´n i Göteborg (Romo Ningt) som bandet fick suget tillbaka. Det som skulle bli ett gig blir nu i stället en riktig comeback med turné och ny singel i höst.

Just nu jobbar bandet med nytt material. Intressant är också att låtskrivaren Leslie Bayne som var med och skrev gruppens största hit “Process” och startade bandet tillsammans med Rickard i slutet av 80-talet, åter är involverad i musikskapandet. (Leslie hoppade sedan av gruppen efter första skivan).

Gruppen kommer göra en handfull spelningar i år, varav ett par i Sverige.
Bakom maskinerna finns då Johan, Richard och Robert.

Den 27 maj spelar Elegant Machinery på Kino i Karlskrona.

Om Petter Jahnstedt

Har varit med sedan tidningens start och älskar fortfarande att upptäcka ny musik – allt från mörk, gotisk rock till dagens glittrande hitlistemusik.

Kolla även

Elegant Machinery 2006 (2016)

Premiär: Elegant Machinery – Wheels In Motion

Idag kan Zero premiärspela Elegant Machinerys comeback-singel och video “Wheels In Motion”. Låten är hämtad …