Saturday , April 19 2025

New Order till Dalhalla

Den fantastiska spelplatsen Dalhalla har börjat fylla på med artister inför 2019, nu står det klart att  New Order spelar på arenan i kalkstensbrottet utanför Rättvik den 24 juli.

Det legendariska brittiska bandet bildades ur askan av postpunkbandet Joy Division i början av 80-talet. Första albumet “Movement” släpptes 1981 följt av hyllade “Power, Corruption & Lies” två år senare. Bandet har splittrats och återuppstått med olika medlemmar ett par gånger, och de som står på Dalhallas scen i sommar är Bernard Sumner, Stephen Morris, Gillian Gilbert, Phil Cunningham och Tom Chapman.

Biljetterna släpps den 4 februari 2019.

Om Petter Jahnstedt

Har varit med sedan tidningens start och älskar fortfarande att upptäcka ny musik – allt från mörk, gotisk rock till dagens glittrande hitlistemusik.

Kolla även

Camoflage

Subkultfestivalen växer – stark lineup för 2025

Efter att ha övervunnit ekonomiska utmaningar för två år sedan och firat en framgångsrik festival …