Thursday , October 6 2022

Nomineringarna till Grammisgalan

(Från Zero Magazine-arkivet. Skribent: Petter Jahnstedt)

Nedan finns listan över de nominerade till årets Grammisgala. Noterbart är att Kleerup är nominerad i sex stycken kategorier och Zeros omslagsartist (#1 2008) Firefox AK är nominerad i kategorin Hip-Hop/Soul/Dans. Grammisgalan hålls på Hovet i Stockholm den 7:e januari 2009. Precis som förra året kan allmänheten rösta på sina favoriter via www.grammis.se

Årets kvinnliga artist:
Amanda Jensen
Anna Maria Espinoza
Anna Ternheim
Frida Hyvönen
Hello Saferide
Lykke Li
Miss Lee
Sophie Zelmani
Titiyo
Veronica Maggio

Årets Manliga Artist:
Eric Gadd
Håkan Hellström
Juvelen
Kleerup
Markus Krunegård
Per Gessle
Timbuktu
Timo Räisänen
Tingsek
Ulf Lundell

Årets Album:
Amanda Jensen
Anna Ternheim
E.S.T (Esbjörn Svensson Trio)
Frida Hyvönen
Håkan Hellström
Hello Saferide
Kleerup
Lykke Li
Titiyo
Veronica Maggio

Årets Låt:
Sanna Nielsen . “Empty Rooms”
Charlotte Perelli – “Hero”
Amanda Jensen “Do You Love Me”
E.M.D – “Jennie Let Me Love You”
Veronica Maggio – “Måndagsbarn”
Brolle Jr – “Det är hon”
BWO – “Lay Your Love On Me”
Agnes Carlsson – “On and On”
Marcus Krunegård – “Jag är en Vampyr”
Kleerup feat Titiyo – “Longing for a Lullaby”

Årets Grupp:
Backyard Babies.
Bo Kaspers Orkester.
BWO.
Dungen.
Eldkvarn.
Fatboy.
Hästpojken.
Kent.
The Hellacopters.
The Soundtrack of our Lives.

Årets Nykomling:
Afasi & Filthy
Amanda Jensen
Anna Maria Espinoza
Detektivbyrån
Hästpojken
Joel Alme
Juvelen
Kleerup
Lazee
Markus Krunegård
Tina Ahlin

Årets Kompositör:
Amanda Jenssen/Pär Wiksten M fl
Anna Ternheim
Annika Norlin
E.S.T.
Frida Hyvönen.
Håkan Hellström.
Kleerup.
Lazee.
Lykke Li & Björn Yttling
Per Gessle

Årets Textförfattare:
Afasi
Anna Ternheim
Annika Norlin
Frida Hyvönen
Håkan Hellström
Jason Diakité
Joakim Berg
Lykke Li
Markus Krunegård
Veronica Maggio/Kihlen

Årets Liveakt:
Lars Winnerbäck
Robyn
Håkan Hellström
In Flames
Björn Skifs
The Hellacopters
Ulf Lundell
Veronica Maggio
Peter Lemarc
Lykke Li

Årets Dans/Hip Hop/Soul:
Afasi & Filthy
Chords
Firefox AK
Form One
Lazee
Looptroop Rockers
Melo
Petter
Sophie Rimheden
The Last Days of Disco

Årets Dansband/Schlager:
Charlotte Perrelli.
Christer Sjögren.
Drifters.
Lasse Stefanz.
Linda Bengtzing.
Rongedal.
Sarek.
Sten & Stanley.
Streaplers.
Thorleifs.

Årets Hårdrock:
Cult of Luna.
Dismember
Evergrey.
In Flames
Meshuggah
Millencolin
Opeth
Sabaton
The Haunted
Tiamat

Årets Folkmusik/Visa:
Abalone Dots
Andra Generationen
Detektivbyrån
Groupa
Hellsongs
Jonas Knutsson + Johan Norberg
Melissa Horn
Peter Carlsson & Blå Grodorna
The Real Group
Tina Ahlin

Årets Jazz:
Bobo Stenson Trio.
E.S.T.
Georg Riedel och Vänner.
Nina Ramsby/Ludvig Berghe Trio.
Oddjob.
Peter Asplund Quartet.
Steve Dobrogosz & Anna Christoffersson.
Ulf Wakenius.
Viktoria Tolstoy.
Wild Birds & Peace Drums.

Årets Klassiska:
Östgöta Blåsarsymfoniker & Olof Boman
Allmänna Sången & Anders Widmark
Anne Sofie von Otter & Göteborgs Symfoniorkester
Christian Lindberg & The Swedish Wind Ensemble
Eric Ericson & Radiokören
Eric Ericsons Kammarkör
Hans Leygraf
Malmö Symfoniorkester
Martin Fröst & Göteborgs Symfoniorkester
Per Tengstrand & Camerata Nordica

Årets Barnalbum:
Adolf Fredriks Musikklasser & Kungliga Filharmonikerna.
Blandade Artister, Nu ska vi sjunga 2.
Blandade Artister, Bamses ABC – Alfabetssånger.
Blandade Artister, Spöksånger med Laban & Labolina.
Blandade Artister, Majas Trädgårdsvisor.
Bröderna Knäck.
Jet Set Sweden.
Khala Uma.
Longkalsong.
Trazan & Banarne.

Årets Producent:
Andreas Mattson
Björn Yttling
Bo Kaspers Orkester
Clarence Öfverman/Christoffer Lundqvist/Per Gessle
E.S.T.
Eric Gadd.
Jari Haapalainen.
Kihlen.
Kleerup.
Markus Krunegård.

Årets kompositör:
Amanda Jenssen/ Pär Wiksten mfl.
Anna Ternheim
Annika Norlin
E.S.T
Frida Hyvönen
Håkan Hellström
Kleerup
Lazee
Lykke Li& Björn Yttling
Per Gessle

Om Webbmaster

Kolla även

RAMN – “En krona av ormar”

Låt oss titta närmare på en intressant Göteborgsduo. RAMN, som består av rutinerade Mattias och …