Covenant spelar live när Hi-Tech Muslo begravs efter tio år

(Från Zero Magazine-arkivet. Skribent: Karin Bolin)

För tio år sedan startades boråsklubben Hi-Tech Muslo som nu, ett decennium senare, går i graven.

Fredagen den 12 december hålls likvaka med gravöl på Trägårn i Borås. Sista kvällen till ära kommer svenska Covenant med Eskil Simonsson i spetsen att stå på scen för att bjuda på publikens favoriter (man kan rösta på sin önskelåt på klubbens hemsida, länk till höger).

Så här skriver klubbens arrangörer om den sista kvällen med sin tioåring:

Åren rullar snabbt på och vi kan knappt själva inse att 10 år har gått sedan första kvällen med Hi-Tech Muslo blev av. Borås fick en första glimt av vad som komma skulle och den festen blev legendarisk… Nåväl… 10 år av hejdlöst roliga klubbkvällar, baksmällor, röj på dansgolven, snygga artister på scen och sist men inte minst Ni besökare, är det som gjort att vi har orkat dra lasset vidare i så många år 🙂

Covenant gästar Hi-Tech Muslo fredagen 12:e december
När vi i Hi-Tech Muslo, fredagen 12:e december, arrangerar vår absolut sista fest vill vi gärna visa er vart “skåpet ska stå”, så kom och slut upp, parta loss och drick gravöl med Muslo, till musiken som strömmat igenom era huvuden under alla år. Vi lovar er 100% hitkavalkad, ett helvetes röj och som vanligt är det “allt annat än mainstream” som gäller med musik på två våningar…

Kvällen kommer gå i gammal hederlig Musloanda och vi vill bjuda på musik som går över alla gränser. Precis som tidigare tar vi ingen hänsyn, utan kommer mangla på med det bästa inom det mesta, så förvänta dig att få höra hits inom de många genrer som vi alla diggar mest, med band och artister såsom The Knife, Depeche Mode, Motorhead, Sisters of Mercy, New Order, Blur, Aphex Twin, Iggy Pop, Kraftwerk, Cure, Covenant, Rammstein, Beastie Boys, Nirvana, Front 242…

Om Webbmaster

Kolla även

PINEAPPLE THE PROJECT släpper nya EP:n “Frequency”

Nu över till Helsingborgsbaserade Stefan Wig, alias PINEAPPLE THE PROJECT, som hittat en egen nisch genom …