Ibland kan man undra varför ett band känns bekant redan innan man hört namnet. I Decos fall är svaret ganska enkelt. Du har troligtvis redan sett dem i ditt TikTok- eller Instagramflöde.

Den brittiska gruppen fick stort genomslag med sina 80-talsfärgade mashups, inte minst tolkningen där Oasis “Wonderwall” mötte Bronski Beats “Smalltown Boy”. Ett klipp som till och med delades vidare av Liam Gallagher på hans officiella TikTok-konto.
Men bakom de virala klippen har det hela tiden funnits något mer än bara smart nostalgi.
Nu är Deco tillbaka med “Dreamhouse”. Första singeln och titelspåret från deras kommande andra album. Och det här känns större.
Bandet har länge rört sig mellan synthpop, indie och 80-talsromantik, men “Dreamhouse” är mer genomarbetad än mycket av det de släppt tidigare. Ett spår byggt kring euforiska synthar, saxofon, falsettrefränger och en känsla av att vilja fly verkligheten för en stund.
Ett soundtrack till eskapism
Bandet beskriver själva “Dreamhouse” som en plats att stänga ute omvärlden i. Ett sätt att hitta något positivt mitt i allt brus. Den känslan går igen genom hela låten.
Här finns spår av både MGMT och Hot Chip, men också något mer klassiskt brittiskt i melodierna. Samtidigt känns produktionen varm och levande. Långt ifrån den överpolerade pop som ofta dominerar flöden och algoritmer.
Det är också här Deco fungerar som bäst. När de lämnar känslan av viral idé bakom sig och istället bygger något större runt musiken.
“Dreamhouse” låter som ett band som förstått exakt vad de vill vara.
Och det räcker långt.
Låten har dessutom tagit plats på veckans uppdaterade Zero Topp 30.
Zero Music Magazine Intervjuer, nyheter, artiklar, reportage och videos