På sin nya EP, Jag har din rygg, har den gotländska electronicaduon Utet både tittat bakåt och framåt. Å ena sidan har de grävt i arkiven och hittat en svensk text till Richard Rodgers “Where or When”. Å andra sidan bjuds det på ettrig technopop och dub-basar. Zero Magazine växlade några ord med Fredrik Emdén och Pär Nordström.
“Where or When” skrevs av Richard Rodgers och Lorenz Hart till musikalen Babes in Arms, som hade premiär 1937. Sedan dess har den spelats in åtskilliga gånger av en mängd artister, däribland Frank Sinatra, Ella Fitzgerald och Bryan Ferry.
– Sedan Bryan Ferry hade med den på skivan As Time Goes By har det varit en av mina absoluta favoritlåtar. När jag häromåret hörde låten spelas i filmen Don’t Worry Darling tänkte jag att det borde finnas en svensk översättning. Känslan är ju att i stort sett all engelskspråkig musik översattes på den tiden, berättar Fredrik Emdén.
Mycket riktigt. Vid ett besök hos Svenskt visarkiv i Stockholm hittade Fredrik och bandkollegan Pär Nordström texten “Var och när”, översatt av Gösta Rybrant. Någon inspelning lyckades de däremot inte hitta.
– Vi vågar inte svära på att det verkligen är så, men det kan mycket väl vara första gången som “Var och när” spelas in, nästan åttio år efter att den skrevs. Det är fan på tiden i sådana fall, menar Pär Nordström.
– Oavsett vilket är vi väldigt glada över att ha spelat in den. Och den svenska texten är lika mystisk och vacker som Lorenz Harts original, poängterar Fredrik Emdén.
Utets version ligger nära originalets arrangemang, men låter samtidigt mycket som det Utet vi lärt känna genom ett tiotal singlar och samarbeten med Mirny Mine, I’m On TV och Anna Stadling.
– Låtmässigt är det ju en ganska spretig EP, med en vemodig ballad och en ganska arg danslåt, men vi tyckte “Var och när” passade in ändå. Den har något romantiskt över sig, som gör att den knyter samman de andra två, säger Pär Nordström.
Den vemodiga balladen är titellåten, “Jag har din rygg”, där dub-bas vävs samman med en melankolisk syntmatta över vilken Fredrik Emdén sjunger om saknad och längtan. Låten har även en video, gjord av den gotländske bildkonstnären Aleksander Kidvall.
– Aleksander är i princip Utets tredje medlem. Ingen är bättre än han på att i bild gestalta vår musik. Förra året gjorde han en otroligt fin fotobok om sin egen uppväxt, som heter Moj jaz. Då låten handlar om att bli förälder på distans, när barnen har flyttat ut, fick vi tanken att låta texten möta Aleks bilder ur den. Det blev bättre än vi hade vågat hoppas på, menar Fredrik Emdén.
”Bli som du” är technopop med ett ettrigt, primitivt driv, frammanat av förstemaskinist Nordström. Texten är en variant på det klassiska temat “fuck you, I won’t do what you tell me”.
– Alla har vi sådana trista typer i vår närhet. De som ser sig själva som manualen till hur livet ska levas. Men vad skulle hända om man betedde sig som de önskar? Jo, man skulle bli som dem. Och hur kul vore det?, ifrågasätter Pär Nordström.
Som Zero Magazine tidigare rapporterat om medverkar Utet på hyllningsalbumet Night City Tribute Vol. 2 – In Memory of Tim Norell, som släpps inom kort. De produktiva gotlänningarna har dessutom redan nästa singel klar.
– Vi har ett bra flow nu. Utet är vår bildningsresa och den blir mer spännande ju längre vi kommer. Vi är jäkligt nyfikna på att få se vart den leder, men samtidigt hoppas vi att det är långt kvar, avslutar Fredrik Emdén.