Olle Ljungström får nytt liv. Bortglömd låt från Tack släpps

Olle Ljungström är borta, men arkiven fortsätter att öppnas.

I samband med en nyutgåva av albumet Tack har en tidigare outgiven låt plockats fram. Titelspåret “Tack” spelades in kort efter att skivan släpptes 1995, men gavs aldrig ut. Tanken var att den skulle komma som sommarsingel inför turnén året därpå. I stället försvann den och blev liggande.

Tills nu.

Inspelningen har återfunnits i ett arkiv hos musikern Magnus Frykberg, där den legat sedan mitten av 90-talet, och får nu inleda jubileumsutgåvan av albumet. Skivan avslutas dessutom av den tänkta B-sidan “Je suis une biciclette”.

Tack var Ljungströms tredje soloalbum och producerades av Dan Sundquist, som han tidigare spelat med i Reeperbahn. När den kom möttes den av starka recensioner och innehöll låtar som “Överallt”, “Norrländska präriens gudinna” och “Som du”. Skivan tog sig också upp på topplistorna.

Det finns något passande i att en låt som aldrig riktigt fick sin plats då nu får öppna en nyutgåva.

Som att Olle Ljungström fortfarande letar sig fram, lite vid sidan av.

Beställ här:
Bengans.se
Ginza.se

Om Petter Jahnstedt

Har varit med sedan tidningens start och älskar fortfarande att upptäcka ny musik – allt från mörk, gotisk rock till dagens glittrande hitlistemusik.

Kolla även

Omslag: Slowgold - Lugna

Slowgold – Lugna

Slowgold har i och med Lugna gett ut sitt åttonde album. Det är som titeln …