Mesh tillbaka med ”Exile” – nytt album och Sverigeturné i sikte

Efter nio års tystnad är Mesh tillbaka. Den brittiska duon från Bristol släpper singeln ”Exile”, första smakprovet från det kommande albumet The Truth Doesn’t Matter, som landar den 27 mars.

”Exile” markerar både en återkomst och ett litet skifte. Där Mesh länge fungerat som en elegant brygga mellan synthpop och ett mer poprock-präglat låtskrivande, driver de nu sitt elektroniska uttryck hårdare framåt. Det är mer pulserande, mer klubbnära, stundtals så pass att det närmar sig futurepop. En oväntad utveckling, men också en spännande sådan.

Mesh

Låten i sig är fullt fungerande: hypnotisk, mörk och drivande, med den pulserande syntslinga som motor. Samtidigt känns ”Exile” kanske mer som en förfinad albumidé än som den självklara singeln i katalogen. Den saknar den där omedelbara krok som Mesh varit så skickliga på tidigare och ger snarare intrycket av en remixad version av ett stabilt albumspår än gruppens absoluta toppnivå.

Men det är i sammanhanget nästan en bisak. Det viktiga är att Mesh låter relevanta igen och bättre än på länge. Med ett nytt album som speglar en samtid där sanningen inte längre är självklar, och en omfattande Europaturné runt hörnet, finns det all anledning att skruva upp förväntningarna. I vår når turnén Sverige och då får vi se hur den elektroniskt drivna “Exile” tar form på scen.

Turnédatum i Scandinavien

Om Petter Jahnstedt

Har varit med sedan tidningens start och älskar fortfarande att upptäcka ny musik – allt från mörk, gotisk rock till dagens glittrande hitlistemusik.

Kolla även

The Confusions

The Confusions släpper nya singeln “1999”

The Confusions är tillbaka med nya singeln “1999”. Det är första låten från deras kommande …