Ingen vet exakt när eller var den amerikanska folksången “The House of the Rising Sun” skrevs.
Däremot har den tolkats av många stora artister under årens lopp. Vid sidan av The Animals hyllade version kan även nämnas Bob Dylan, Dolly Parton, Nina Simone, Toto, Woody Guthrie, Muse och Roffe Wikströms svenska “Ett hus vid Sergels Torg”.
Ett nytt tillskott kommer från den elektriska popduon Ankomst, alias Mikael och Jenny från Göteborg,
– Många förknippar självklart låten med The Animals. Men för vår del blev vi inspirerade efter att ha hört en drömsk tolkning i trailern till serien American Horror Story: Coven, berättar Jenny.
– När vi började med arrangemanget hade vi två mål: att göra låten bombastisk och gjord för ett dansgolv. Det är en odödlig låt som har tolkats många gånger, men vi hoppas att vår version tillför något nytt och för vidare den till nya generationer, lägger Mikael till.
Som B-sida på singeln återfinns “Somewhere”, en mestadels instrumental version av “Någonstans” från Ankomst debutalbum “Bortkopplad”.
Lördagen den 17:e januari spelar Ankomst på Winterwaves-festivalen i Göteborg och den 14:e mars på SYNTH26-festivalen i Malmö.
Zero Music Magazine Intervjuer, nyheter, artiklar, reportage och videos